Lisäksi olen lopettanut tavallista pienemmän annoskoon käytön esim. päivän ensimmäisellä aterialla, jolla söin aiemmin esim. kaksi paistettua munaa.
Näin syödään edelleen esim. Aasian maissa, jossa ihmiset ovat pysyneet hoikkina: maks 3 normiateriaa päivässä, eikä välipaloja! (Ainakin kevyttä työtä tekevät syövät näin.)
Nykyisin syön siis aina kokonaisen (=ison) aterian, jos vain mahdollista. Tämä on yhdessä suolan saannin lisäämisen kanssa johtanut siihen, että ole kylläisempi ja että ateriavälini ovat entistä pidempiä. Eli homma toimii viimeinkin juuri niin kuin pitää.
Tämä on johtanut myös ajankäytön tehostumiseen, kun aikaa ei hassaannu enää esim. kahden kananmunan kokoisen aamupalan paistamiseen, vaikka samassa ajassa olisi ehtinyt paistaa neljäkin munaa.