Homokysteiiniä syntyy lähes kaiken ruoan hajoituksessa, joten oleellista on ruoan folaattipitoisuus. Folaattia löytyy runsaasti etenkin maksasta ja munuaisista sekä keltuaisesta ja homejuustoista. Sitä olisi hyvä saada joka päivä riittävästi, koska on vesiliukoista.
Lihan kohdalla vallitsee sellainen ongelma, että suurin osa folaatista on maksassa ja munuaisissa. Tämä korostuu etenkin naudanlihan kohdalla, kun taas broilerissa ja kalassa on niin runsaasti folaattia, että ne ovat lähes neutraaleja homokysteiini-folaatti-tasapainon suhteen. Tämän vuoksi olisi hyvä syödä lisäksi maksaa, jos liha koostuu lähinnä naudasta. HUOM: folaattia tuhoutuu, jos ruokaa kuumennetaan pitkään tai hyvin kuumassa. Tämänkin vuoksi yhdistelmä naudanliha plus nopeasti kypsennetty maksa olisi erityisen suotuisa.
Jos ei tykkää maksasta, voi syödä esim. paljon munia, verta, katkarapuja, homejuustoa ym. ruokia, joissa on paljon folaattia. Purkistakin sitä saa ja labrassa voi tutkituttaa veriarvonsa.
Liialliset homokysteiinipitoisuudet on yhdistetty esim. sydänsairauksiin, mutta vaikuttaa siltä, että tässä ei ole kyse välttämättä syy-seuraussuhteesta, vaan siitä, että kohonnut homokysteiini toimii vain biomarkkerina näille taudeille. Tämä asia vaatii siis lisätutkimusta.
P.S.
Mahdollinen homokysteiiniongelma ei liity erityisesti eläinperäiseen ravintoon, sillä makaroni ja muu valkoinen vehnä sekä riisi tuottavat sitä paljon enemmän kuin naudanliha, koska niissä ei ole juuri lainkaan folaattia. Tekoälyn arvion mukaan tarvittaisiin yli 50 g valkohomejuustoa päivässä "neutraloimaan" metioniinimäärä, joka sisältyy 300 grammaan riisiä tai ranskanleipää, mikä lienee jopa maltillinen määrä hiilarinlähdettä tavan ruokavaliossa. (Valkohomejuustossa on siis erityisen paljon folaattia.) Tai vaihtoehtoisesti 6 grammaa maksaa.