Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Sitä sun tätä
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

Tuore tutkimus:

https://www.nature.com/articles/s41574-025-01143-7

Abstrakti (konekäännös):
**Tiivistelmä**
Maailmanlaajuinen lihavuuden lisääntyminen on tapahtunut samanaikaisesti siirtymän kanssa perinteisistä peruselintarvikkeista ultraprosessoituihin elintarvikkeisiin (UPF), mikä on herättänyt tieteellistä kiinnostusta UPF:n rooliin lihavuuspandemian aiheuttajana. Tässä artikkelissa tiivistämme nykyisen näytön UPF:n roolista lihavuudessa keskittyen erityisesti mahdollisiin biologisiin mekanismeihin. Kirjallisuus tukee vahvasti ekologisia, epidemiologisia ja mekanistisia tutkimuslinjoja, jotka osoittavat, että UPF-painotteiset ruokavaliot edistävät ylensyöntiä ja lisäävät ylipainon ja lihavuuden riskiä. Kokeellinen näyttö osoittaa, että UPF:n pehmeä koostumus, korkea energiatiheys ja ylipalkitsevat ravintoaineyhdistelmät mahdollistavat liiallisen energiansaannin vaikuttamalla syömiskäyttäytymiseen, kylläisyyssignaaleihin ja ruokaan liittyviin palkitsemisjärjestelmiin. Vaikka kaikkia mekanismeja ei ole täysin selvitetty, on todennäköistä, että useat muut UPF:n ominaisuudet (kuten emulgaattorit, keinotekoiset makeutusaineet, soluttomat ravintoaineet ja prosessoinnista sekä pakkausmateriaaleista peräisin olevat epäpuhtaudet) edistävät niiden lihavuutta aiheuttavia vaikutuksia monien fysiologisten reittien kautta, mukaan lukien muuttunut imeytymiskinetiikka, glykeeminen vaste ja suoliston mikrobiston koostumus ja toiminta. Maailmanlaajuisen lihavuuden nousun hillitsemiseksi tarvitaan monitahoisia poliittisia toimia UPF:n kulutuksen vähentämiseksi ja terveyttä edistävien ruokajärjestelmien luomiseksi.

**Keskeiset kohdat**
- Maailmanlaajuisten ruokajärjestelmien rakenteen ja toiminnan merkittävät muutokset ovat todennäköisesti edistäneet lihavuuden maailmanlaajuista lisääntymistä suosimalla UPF-painotteisia ruokavalioita.
- UPF:t ovat teollisia koostumuksia, jotka valmistetaan hajottamalla elintarvikkeita niiden osiin (kuten öljyihin, tärkkelyksiin ja makeutusaineisiin), muokkaamalla niitä (esimerkiksi entsymaattisilla prosesseillaan) ja yhdistämällä ne uudelleen kosmetiikka-aineiden kanssa.
- Epidemiologinen ja kokeellinen näyttö yhdistää johdonmukaisesti UPF-painotteiset ruokavaliot lisääntyneeseen energiansaantiin, painonnousuun ja ylipainon indikaattoreihin.
- UPF:llä on evolutionaarisesti uusia ravitsemuksellisia, fysikaalisia ja kemiallisia ominaisuuksia, jotka voivat vaikuttaa energiansaantiin ja painon homeostaasiin useiden biologisten reittien kautta, mukaan lukien ruokaan liittyvät palkitsemisjärjestelmät, ruokahalu ja/tai kylläisyyssäätely sekä mikrobiston muutokset.
- Lisätutkimusta tarvitaan erityisesti UPF-altistuksen vaikutuksista kriittisissä elämänvaiheissa (kuten raskaus, lapsuus ja nuoruus) sekä biologisten vaikutusmekanismien tarkempaan selvittämiseen.
- Monitahoiset, toisiaan vahvistavat politiikat, jotka vaikuttavat elintarvike-ympäristöön (esimerkiksi verotukselliset toimet, pakkausten etupuolen varoitusmerkinnät ja markkinointirajoitukset), voisivat olla tehokas kansanterveysstrategia UPF:n kulutuksen vähentämiseksi.
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

Panenpa tänne muistiin Grokin yhteenvedon NOVA-luokituksesta.
**NOVA-luokittelu** on kansainvälinen elintarvikkeiden luokittelujärjestelmä, joka jakaa elintarvikkeet neljään ryhmään niiden jalostusasteen perusteella. Se keskittyy siihen, miten elintarvikkeita prosessoidaan ja mitä ainesosia niihin lisätään. Alla tiivis yhteenveto:

1. **Ryhmä 1: Jalostamattomat tai vähän jalostetut elintarvikkeet**
- Luonnolliset elintarvikkeet tai minimaalisesti prosessoidut (esim. pakastaminen, kuivaaminen).
- Esimerkkejä: tuoreet hedelmät, vihannekset, liha, kala, maito, munat, pähkinät.
- Ei lisättyjä ainesosia, kuten suolaa tai sokeria.

2. **Ryhmä 2: Jalostetut kulinaariset ainesosat**
- Elintarvikkeista jalostettuja ainesosia, joita käytetään ruoanvalmistuksessa.
- Esimerkkejä: öljyt, voi, sokeri, suola, jauhot, tärkkelys.
- Prosessointi on yksinkertaista (esim. puristaminen, jauhaminen).

3. **Ryhmä 3: Jalostetut elintarvikkeet**
- Elintarvikkeita, joihin on lisätty suolaa, sokeria, öljyä tai muita ryhmän 2 ainesosia, mutta prosessointi on kohtuullista.
- Esimerkkejä: säilykehedelmät, suolatut pähkinät, juustot, yksinkertaiset makkarat (esim. lisäaineeton makkara, jossa lihaa, suolaa ja mausteita), säilykekala.
- Tarkoitettu suoraan syötäviksi tai kevyesti kypsennettäviksi.

4. **Ryhmä 4: Ultraprosessoidut elintarvikkeet**
- Voimakkaasti prosessoidut elintarvikkeet, joissa on useita lisäaineita (esim. säilöntäaineet, makeutusaineet, värit, aromit).
- Esimerkkejä: einespizzat, sipsit, virvoitusjuomat, monet valmisruoat, halvat lenkkimakkarat (sisältävät tärkkelystä, emulgointiaineita, lisäaineita).
- Usein ravintoarvoltaan heikompia ja sisältävät paljon sokeria, rasvaa tai suolaa.

**Keskeinen idea**: NOVA-luokittelu korostaa, että elintarvikkeiden terveysvaikutukset liittyvät niiden jalostusasteeseen. Ryhmien 1 ja 2 elintarvikkeita suositellaan eniten, kun taas ryhmän 4 (ultraprosessoitujen) runsasta käyttöä tulisi välttää terveyssyistä.

**Esimerkki kontekstista**: Lisäaineeton makkara kuuluu yleensä ryhmään 3, koska se on jalostettu (liha jauhetaan, maustetaan), mutta sisältää vain yksinkertaisia ainesosia ilman teollisia lisäaineita.
Avatar
els
Viestit: 1136
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 1:51 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja els »

Sinänsä hyvä muistutus, mutta mutta...

... mutta jostain syystä GROG tuntuu unohtavan samat ultraprosessoidut jotka virallisterveelinenkin unohtaa: Kaikki levitteet (voita lukuun ottamatta), lähes kaikki ostoleivät (juuri kukaan suomessa ei enää käy lähileipomossa hakemassa tuoretta), kaikki vegaaniset sekaruokaa ulkonäöltään ja nimiltään mukailevat korvikkeet, käytännössä rasvattomat tai niukkarasvaiset välipalatuotteet... eli melkein kaikki se mitä suomalaiseen marketin hyllyiltä sinne ostoskärryyn kerätään.

... ja melkein kaikki sellaiset valmisruoat, joita meille markkinoidaan terveellisinä ja hyvinä vaihtoehtoina.

Mahtaisiko GROGin ongelma olla siinä, että GROG ei todellakaan tiedä mitään suomalaisesta nykyruoasta?
Erkki eli eläinrasvakarppi terveys- eko- ja eettisistä syistä.
Ei eläinkään pysy terveenä jatkuvasti vaihtelevalla sapuskalla (Art Ayers)
We are 90% microbes and 10% human.
Why invent a cure when you can profit from thousands of remedies? (DrWho)
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

^Tuo on NIIN totta. Tämä asia jäi minuakin vaivaamaan. Viestisi oli välttämätön täydennys Grok:in yhteenvedolle, kiitos siitä.
Luulen, että suurin syy Grok:in tiivistelmän heikkouksille on se, että verkko on niin täynnä virallisten suositusten tukemistarkoituksessa tehtyjä vinoutuneita NOVA-luokituksen esittelyjä.
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

^Selkeämmälle ultraprosessoidun ruuan määritelmälle saattaisi olla käyttöä. Sellaista yritetäänkin Yhdysvalloissa väsätä.

https://x.com/bigfatsurprise/status/194 ... G1kiC43xsw
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

FDA:n tiedote konekäännöksenä:
**Välittömästi julkaistavaksi: 23. heinäkuuta 2025**

Yhdysvaltain terveys- ja ihmispalveluministeriön (HHS) sihteerin Robert F. Kennedyn, Jr. ja Yhdysvaltain maatalousministeriön (USDA) sihteerin Brooke L. Rollinsin johdolla Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirasto (FDA) sekä maatalousministeriö nopeuttavat liittovaltion toimia vastatakseen kasvavaan huoleen ultraprosessoitujen elintarvikkeiden ja ruokavalioon liittyvien kroonisten sairauksien epidemian suhteen, joka vaivaa Amerikkaa. Virastot julkaisevat yhteisen tiedonpyynnön (RFI) kerätäkseen tietoa ja dataa, jotka auttavat luomaan liittovaltion tunnustaman yhtenäisen määritelmän ultraprosessoiduille elintarvikkeille – tämä on keskeinen askel kohti suurempaa läpinäkyvyyttä kuluttajille heidän syömistään elintarvikkeista.

”Ultraprosessoidut elintarvikkeet ovat kroonisten sairauksien epidemiamme moottori”, sanoi HHS:n sihteeri Robert F. Kennedy, Jr. ”Meidän on toimittava rohkeasti poistaaksemme kroonisten sairauksien perimmäiset syyt ja parantaaksemme ruokatarjontamme terveyttä. Ultraprosessoitujen elintarvikkeiden määritteleminen selkeällä, yhtenäisellä standardilla antaa meille entistä enemmän voimaa tehdä Amerikasta jälleen terve.”

Tällä hetkellä Yhdysvaltain elintarvikeketjussa ei ole yhtenäistä, virallista määritelmää ultraprosessoiduille elintarvikkeille. Yhtenäisen liittovaltion määritelmän luominen on keskeinen tavoite juuri julkaistun *Make Our Children Healthy Again* -arvioinnin jälkeen, joka tunnustaa, että ultraprosessoitujen elintarvikkeiden liiallinen kulutus on yksi lasten kroonisten sairauksien kriisin päätekijöistä.

”Presidentti Trump on asettanut etusijalle amerikkalaisten perheiden ja yhteisöjen terveyden parantamisen. Tämä tiedonpyyntö on jälleen yksi askel kohti järkeviä tapoja edistää parempia ja tietoisempia kuluttajavalintoja. Yhtenäinen, laajasti ymmärretty määritelmä ultraprosessoiduille elintarvikkeille on ollut kauan odotettu, ja odotan innolla jatkavaa yhteistyötä sihteeri Kennedyn kanssa tehdaksemme Amerikasta jälleen terveen. Tämän prosessin edetessä varmistan, että maatalouden arvoketjun upeat miehet ja naiset ovat mukana keskustelussa”, sanoi Yhdysvaltain maatalousministeriön sihteeri Brooke L. Rollins.

”Olen ilahtunut voidessani johtaa tätä kriittistä työtä FDA:ssa”, sanoi FDA:n komissaari Marty Makary, M.D., M.P.H. ”Ultraprosessoitujen elintarvikkeiden terveydellemme aiheuttamat uhat ovat selkeät ja vakuuttavat, joten on välttämätöntä, että toimimme tiiviissä yhteistyössä liittovaltion kumppaneidemme kanssa edistääksemme ensimmäistä kertaa yhtenäistä määritelmää ultraprosessoiduille elintarvikkeille.”

Arvioiden mukaan noin 70 % Yhdysvaltain elintarvikeketjun pakatuista tuotteista on usein ultraprosessoituja elintarvikkeita, ja lapset saavat yli 60 % kaloreistaan tällaisista elintarvikkeista. Lukuisat tieteelliset tutkimukset ovat löytäneet yhteyksiä usein ultraprosessoitujen elintarvikkeiden kulutuksen ja useiden haitallisten terveysongelmien, kuten sydän- ja verisuonitautien, tyypin 2 diabeteksen, syövän, lihavuuden ja neurologisten häiriöiden, välillä. Ultraprosessoitujen elintarvikkeiden liiallisen kulutuksen vähentäminen on keskeinen osa *Make America Healthy Again* -aloitetta.

Yhtenäinen määritelmä ultraprosessoiduille elintarvikkeille mahdollistaa johdonmukaisuuden tutkimuksessa ja politiikassa, mikä tasoittaa tietä ultraprosessoitujen elintarvikkeiden kulutukseen liittyvien terveysongelmien käsittelylle. Tiedonpyyntö julkaistaan liittovaltion rekisterissä 24. heinäkuuta, ja siinä pyydetään tietoa siitä, mitkä tekijät ja kriteerit tulisi sisällyttää ultraprosessoitujen elintarvikkeiden määritelmään.

Yhtenäisen määritelmän kehittämisen ohella FDA ja kansalliset terveysinstituutit (NIH) investoivat korkealaatuiseen tutkimukseen vastatakseen jäljellä oleviin kysymyksiin ultraprosessoitujen elintarvikkeiden terveysvaikutuksista äskettäin julkaistun Nutrition Regulatory Science Program -ohjelman kautta. Ministeriö jatkaa myös muiden keskeisten politiikkojen ja ohjelmien kehittämistä ja toteuttamista, jotka yhdessä pyrkivät merkittävästi vähentämään kroonisia sairauksia ja varmistamaan terveen tulevaisuuden kansakunnallemme.
Timo Kuusela
Viestit: 166
Liittynyt: To Elo 22, 2024 8:45 am

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Timo Kuusela »

Hyväkielinen käännökseksi - siis sisällöltään. Sopisi vaikka avaukseksi seuraavaan:

Komiteamiehen viikon tekstituotokset pitäisi saattaa laajemmalle lukijakunnalle stilisoituina helposti luettavaan muotoon.
Tämän foorumin ominaisuus taitaa olla ”pohtiva” enemmän kuin suurille joukoille ”valistusvaikuttava”.
Suurkiitos Komiteamies!
Yhden miehen komitea
Viestit: 760
Liittynyt: Pe Marras 08, 2024 12:33 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Yhden miehen komitea »

^Kiitos! Ilo on niin sanotusti ollut omalla puolellani, onhan tämä puuhastelu tyydyttänyt omaa tiedonjanoani. Aivan omaa luokkaansa on tässä suhteessa ollut koneella käännättämäni Nutrition Coalitionin keto-opas.*)
Postausteni laatu on mitä on mm. siksi, että väsään niitä ainakin nyt mökkikaudella pelkästään puhelimella, ja vieläpä vanhentuneella sellaisella, mikä tekee tekstin muokkaamisesta jossain määrin haasteellista.
Siitä olen ollut hieman huolissani, että tukahduttaako postausteni tulva lopunkin aidon keskustelun palstalla.
Toivottavasti jollakulla on jotain käyttöä jakamilleni linkeille, vaikka karppaajat fiksuina ihmisinä löytäisivätkin tarvitsemansa linkit itsekin.
*) viewtopic.php?t=309
Avatar
Weera
Viestit: 3318
Liittynyt: Ma Elo 19, 2024 6:03 pm

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Weera »

Siitä olen ollut hieman huolissani, että tukahduttaako postausteni tulva lopunkin aidon keskustelun palstalla.
Ei, ehdottomasti ei. Koska monesti olet nyt laittanut saatesanoilla ne, jotta tietää jo etukäteen mistä kysymys. Ja kun on ollut vielä konekäännökset. Joten kyllä täällä lukijoita on, vaikka en aina (osaa) kommentoida.
Muutoinkin täällä voisi olla enemmän asiallista keskustelua vähähiilihydraattisesta elämäntavasta.
Aika paljon tilaa on ottanut nuo päiväkirjat.
Mielenkiintoiset asiat voi aina ympätä jonkun aiemman otsikon alle, niin palsta ei liikaa rönsyile, imo.
Joten go on! 😄
Kuva
Timo Kuusela
Viestit: 166
Liittynyt: To Elo 22, 2024 8:45 am

Re: Ultraprosessoidut elintarvikkeet lihottavat monin tavoin

Viesti Kirjoittaja Timo Kuusela »

No, sieltä antamasi linkin takaa löytyy yhtenäinen esitys:
*) viewtopic.php?t=309
Pikakelauksen jälkeen tuntuu asialliselta jaettavaksi sellaisenaan.
Nyt lenkille lämmöstä nauttimaan. Tavoite olisi jotakin 5 - 10 km omavauhtisesti. Nyt on perheessä vuoron vaihto. Olikin runsaan vuoden rappeutumisjakso. 2 - 3 vuosikymmenen keto-/pätkäpaasto-elämän hyödyt realisoituvat vaikuttavasti äärihoitojen (sydänkirurgia) sekä kestämisessä että kuusi vuosikymmentä nuorempien toipumis/kuntoutumis nopeudessa.
Nautitaan kesästä!
Vastaa Viestiin