Vanha Karppu kirjoitti: ↑Su Tammi 26, 2025 1:43 am
Merkittävän mentaalisairauden vaiko pikemminkin vahvojen mentaalilääkkeiden(=psykoosilääkkeet) vuoksi?
Ainakin osin siksi, että em. lääkkeet laittavat ihmisen ylensyömään, mikä johtaa lihomisen aiheuttamiin terveysongelmiin. Ja siksi, että em. lääkkeet tuhoavat hienomotoriset ja kognitiiviset kyvyt, minkä vuoksi ruokavalion suunnittelu ja ruoanlaitto eivät enää suju. )
Tuo on vaan yhteenvetolistaus eli kunkin syyn alla on useita mekanismeja. Mielensairauksien osalta merkittävin mekanismi tulee HPA akselin ylikuormituksen kautta, stressinä (strain), joka pitää elimistöä pakene/taistele tilassa. Muita mekanismeja oli mm. nautitut steroidit.
Auringonotto on mielenkiintoinen juttu, jossa tunnettuina mekanismeina ovat D-vitamiinin sekä typpioksidin (NO) tuotanto iholla. NO:ta muodostuu muuten myös sisäänhengityksessä nenän kautta, josta se siirtyy myös verenkiertoon.
Lisätään tähän vielä se, että liikunta on terveyden kannalta tehokkaampaa ulkona suoritettuna kuin sisällä tehtynä.
Dr. Ekbergin mainiolla videolla otetaan kantaa myös liikunnan merkitykseen Alzheimerin torjunnassa. Liikunta tuottaa 90% aivojen saamista ulkoisista ärsykkeistä. Tässä hänen suosituksensa liikunnan tekemiseksi: Helppoa liikuntaa, kuten kävelyä, patikointia, pyöräilyä, joogaa, pilatesta jne. mahdollisimman paljon, tunteja. Kovaa harjoittelua vähän, minuutteja.
Suosittelee myös HIIT -harjoitusta (maksimisuoritusta), mutta vain sekunteja. Tämä toteutuu mm. painonnostossa.
Se oli ihan hyvä video, suosittelen.
Samoin kuin riittävää unta; ja liikuntaa - tai ylipäätään liikkeessä pysymistä : )
Erkki eli eläinrasvakarppi terveys- eko- ja eettisistä syistä.
Ei eläinkään pysy terveenä jatkuvasti vaihtelevalla sapuskalla (Art Ayers)
We are 90% microbes and 10% human.
Why invent a cure when you can profit from thousands of remedies? (DrWho)
Kävin taas juoksemassa 12 tunnin kisan Kaarinassa. Vuoden ensimmäinen hellepäivä teki suorituksesta haastavan. Monet joutuivat keskeyttämään. Sain liikuttua 77,3 km 12 tunnin aikana. Tulos on tällä hetkellä maailmantilaston 6. sarjassa M70.
Kaksi wc käyntiä ja aika usein join vettä sekä desin verran kokista tai urheilujuomaa/ tunti vasta 7. tunnista alkaen. (Tim Noakesin uusin suositus
ultrakisaan: 10g hiilaria/tunti aivojen tarpeisiin, jolloin ilmeisesti maksa vapautuu tästä tehtävästä?)
Vitsinä tähän: onkohan konttaaminen helteessä kasvimaalla sopivaa liikuntaa yli 70v.-ikäiselle. Aamuvoimistelua, koska päivällä siellä nyt kärventyisi.