Krooninen eturauhastulehdus

Sitä sun tätä
aia
Viestit: 330
Liittynyt: Ti Elo 20, 2024 3:32 pm

Re: Krooninen eturauhastulehdus

Viesti Kirjoittaja aia »

viewtopic.php?p=11168#p11168
Tuossa on pissiittikeskustelusta oma aikojen takainen parantumiskokemus. Tsemppiä oikeiden paranemiskeinojen löytymiseen!
juhamatti58
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Elo 27, 2024 1:22 pm

Re: Krooninen eturauhastulehdus

Viesti Kirjoittaja juhamatti58 »

Tuttu vaiva. Alkoi muutama vuosi sitten. Aloitin tiukan karppauksen tarkoituksena pudottaa reilusti painoa. Sitä lähtikin reilut 25 kg. 6kk. Ongelmana oli melkein alusta lähtien armoton virtsahätä. Vessassa sai juosta jatkuvasti öin päivin. En tiedä mistä johtui. Vähistä hiilareista.
Vähitellen mukaan tuli alavatsa kivut. Semmoinen epämääräinen jomotus jonka kovuus vaihteli. Vähitellen laihdutuksen tarve loppui ja lisäilin ruokavalioon hiilareita. Vaivat jäivät vaikka tihentynyt virtsaaminen helpotti. Eturauhasta tunnusteltiin ja otettiin PSA testejä parin vuoden välein. Kaikki arvot huippuluokkaa. Mitään syytä kipuiluun ei löydy. Kärsin myös 2 diabeteksesta ja kohonneesta verenpaineesta sekä jatkuvasta eteisvärinästä joihin kaikkiin toimiva lääkitys. Olo muuten ihan ok. Alavatsan kivut vaihtelevat ja lisänä aamuöisin herättävä säärikipu joka joskus kovaakin. Helpottaa kun lähtee liikkeelle. Lisäksi säiden mukaan esiintyvä nivelsärky joka ei ole reumaa. Ainoa kipulääke joka hiukan auttaa ja jota voi käyttää on parasetamoli. Todella kiusallinen vaiva.
Mohmelo
Viestit: 4
Liittynyt: Ma Elo 26, 2024 8:09 pm

Re: Krooninen eturauhastulehdus

Viesti Kirjoittaja Mohmelo »

Eturauhastulehdusta ei ole, mutta muita tulehduksia kyllä. Se kun ruokavaliosta karsii tulehdusta aiheuttavan, niin sen pitäisi ainakin lievittää tulehdusta. D-vitamiinia kannattaa ainakin ottaa, ja eturauhanen tietysti kaipaa säännöllistä tyhjennystä, minkä pitäisi tuota tulehdustakin osaltaan lievittäää.
Vanha Karppu
Viestit: 357
Liittynyt: To Elo 29, 2024 4:30 am

Re: Krooninen eturauhastulehdus

Viesti Kirjoittaja Vanha Karppu »

Ei muuta kuin tyhjentelemään. Lääkärin määräys! :lol:
Vastaa Viestiin